Kredyt hipoteczny za i przeciw

Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest wybawieniem czy też spełnieniem marzeń, a dla niektórych przykrą koniecznością. A zatem jedni postrzegają go jako szansę na lepsze życie, a inni jako zagrożenie swojej przyszłości i obawę o jutro. Niemniej jednak bez względu na to jak postrzegamy kredyt hipoteczny jeżeli go zaciągamy musimy wiedzieć o nim wszystko a przede wszystkim poznać jego wady i zalety.

Zalety kredytu hipotecznego

Wynajmowanie mieszkania przez całe życie to nic innego jak wzbogacenie obcych nam ludzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno własnego mieszkania chociażby na kredyt. Boimy się tej decyzji ponieważ kredyt hipoteczny to zobowiązania na długie lata jednak, wchodzi ono wtedy w skład naszego majątku, natomiast mieszkanie wynajmowane nigdy.

Na kredyt hipoteczny często decydujemy się dlatego, że odkładanie pieniędzy na jego kupno może trwać latami, a kredyt hipoteczny umożliwia nam zamieszkanie we własnym mieszkaniu bez konieczności wieloletniego oszczędzania pieniędzy. Co więcej własne mieszkanie może mieć nawet osoba młoda, która nie zdążyła jeszcze zebrać wystarczających funduszy.

Plusem kredytu hipotecznego jest też to, że raty możemy spłacać nawet przez 30 lat, przez co pojedyncza rata będzie na tyle niska, że bez problemu da się wygospodarować na tę ratę w naszym domowym budżecie.

Zakup mieszkania na raty wcale nie musi nas nic kosztować, jeżeli mamy gdzie mieszkać, ale chcemy kupić jeszcze jedno mieszkanie, możliwe jest wzięcie kredytu i wynajęcie mieszkania, dzięki czemu możemy spłacać raty kredytu za czynsz od najemcy.

Wady kredytu hipotecznego

Niestety mimo, że kredyt hipoteczny uchodzi za najtańszy na polskim rynku bankowy to i tak może nas sporo kosztować. Doradcy kredytowi często ostrzegają, że ostateczna kwota kredytu może być o wiele wyższa, niż suma pożyczana. A zatem może się okazać, że kredyt na 250 tysięcy może kosztować łącznie nawet 500 tysięcy złotych, wszystko zależy od naszych możliwości, zdolności kredytowej oraz okresu kredytowania.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, a niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć swojej przyszłości i nie wiemy w jakiej sytuacji finansowej będziemy za dziesięć lat. Możliwe są takie sytuacje, jak utrata pracy czy ciężka choroba i nagle w jednej chwili można stracić zdolność do spłacenia kredytu. Jednak są takie możliwości jak ubezpieczenie kredytu dzięki temu ochronimy swoją nieruchomość w trudnej sytuacji, jednak jest to też dodatkowy koszt.

Kredyt hipoteczny to niestety ogromne zobowiązanie na wiele lat. W przypadku wzięcia kredytu na 20 czy nawet 30 lat niemalże przez pół życia jesteśmy dłużnikami i cały czas musimy żyć ze świadomością, że musi mu wystarczyć pieniędzy na kolejne raty, przez to też jesteśmy zmuszeni odmawiać swojej rodzinie wielu różnych przyjemności. .

Żeby dostać kredyt hipoteczny na kupno mieszkania czy też budowę domu, trzeba się wykazać wysoką zdolnością kredytową, czyli zarabianiem wystarczającej ilości pieniędzy, które pozwolą na spłatę i dobrą historią kredytów, bank bierze tu pod uwagę wiele różnych czynników, formę umowy zatrudnienia, wysokość naszych zarobków, ale też liczbę osób wchodzących w skład naszego gospodarstwa domowego, ale też nasz wiek i wysokość miesięcznych wydatków. Poza tym bank również sprawdza naszą historię kredytową pod kątem braku problemów ze spłatą wcześniejszych zadłużeń oraz obecnych zobowiązań.

Ogromnym utrudnieniem dla osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny jest konieczność posiadania wkładu własnego w wysokości nawet 20 procent wartości mieszkania. Większość banków wymaga kilkudziesięciu tysięcy złotych wkładu własnego do kredytu. Osoba nieposiadająca wkładu własnego najczęściej otrzymuje decyzję odmowną.