Kiedy korzystać z kredytów hipotecznych

Kredyty hipoteczne to na pewno jeden z lepszych sposobów na to, aby kupić własne mieszkanie czy dom. Wiele osób, szczególnie młodych zauważa, że koszt wynajmu mieszkań staje się coraz wyższy. Bywa, że płacone tytułem wynajmu pieniądz to suma znacznie wyższa niż ewentualna rata kredytu hipotecznego.

Dostępność kredytów hipotecznych

Obecnie kredyty hipoteczne z każdym rokiem są dostępne dla coraz szerszej grupy odbiorców. Powodem tego jest przede wszystkim coraz większa ilość banków i idąca w ślad za tym konkurencja. Dlatego też starają się tak przedstawiać oferty i ich wymagania, aby coraz większa ilość osób miała do niech bezproblemowy dostęp. Coraz częściej minimalizowane są wymagania dotyczące ilości niezbędnych do uzyskania kredytu dokumentów czy na przykład wysokości osiąganego dochodu. Obecnie banki bardzo wiele informacji, jak na przykład dane z baz dłużników uzyskują samodzielnie, korzystając z Internetu. To znacznie skraca czas, jaki jest potrzebny na skompletowanie dokumentów i podjęcie decyzji przez bank. Banki umożliwiają także zaciąganie kredytów wspólnie z innymi osobami, nawet jeśli nie są spokrewnione. Dzięki temu o wiele więcej osób może w ten sposób uzyskać finansowanie zakupu mieszkania.

Zabezpieczenie kredytów hipotecznych

Ze względu na bardzo wysokie sumy kredytów banki zabezpieczają się, aby w ten sposób mieć jak największą pewność ich spłaty. Obecnie stosowany jest przede wszystkim wpis w hipotece nieruchomości, który uniemożliwia jej sprzedaż czy wykonanie innych czynności bez zgody banku. Można w zasadzie powiedzieć, że do czasu spłaty kredytu to bank jest właścicielem zakupionej nieruchomości. Pomimo tego i tak z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie tego typu zobowiązania. Procedura uzyskania wpisów z hipotece jest znacznie krótsza niż jakiś czas temu, co zdaniem banków znacznie skuteczniej zabezpiecza ich interesy. Wszelkie informacje dotyczące zabezpieczeń kredytów, sposobu ich przeprowadzania jak również kosztów, jeśli są z tym związane klient otrzymuje przed podpisaniem umowy kredytowej. Ponadto tego typu informacje powinny być w niej zawarte i szczegółowo opisane.

Na ile czasu brać kredyt hipoteczny

Okres spłaty kredytu hipotecznego to zazwyczaj bardzo długi czas. Obecnie wiele banków oferuje kredyty rozkładane nawet na 30 lat, jak chodzi o ich spłatę. Oczywiście dochodzą do tego również inne warunki, jak na przykład wiek kredytobiorcy. Zazwyczaj osoba starająca się o kredyt nie może być starsza niż 75 lat, jest to bowiem górna granica, do której przyznaje się tego typu zobowiązania. Jeśli ktoś stara się o kredyt w późniejszym wieku, bank może odmówić rozłożenia spłaty na maksymalny okres, zgadzając się tylko na czas pozostały do ukończenia 75 lat. Powodem tego jest tak zwane ryzyko kredytowe, które banki wyliczają na podstawie danych odnośnie spłat kredytów jak również regulamin banku, określają zasady przyznawania takich zobowiązań, zobacz na 17bankow.com/poradniki/846/darowizna-mieszkania-podatek-oplaty-notarialne-koszty-taksa-przepisanie-mieszkania o czym należy pamiętać przy kupnie mieszkania.